Kupno – sprzedaż – samodzielnie czy z pośrednikiem
Kupno – sprzedaż – samodzielnie czy z pośrednikiem
Rynek nieruchomości bardzo szeroko się rozwija szybko. Na rynku powstaje wiele nowych biur nieruchomości, zwiedzając Polskę możemy zaobserwować wzrost ilości biur nieruchomości. Dzieje się to dzięki szybko rozwijającej się koniunkturze rynku nieruchomości. Wszystkie biura mają chwytliwe hasła np. najniższa prowizja, niska cena transakcyjna, najlepsze warunki. Na co zwrócić uwagę czy wyborze biura nieruchomości? Jakie biuro nieruchomości wybrać?
Czy istnieje najlepsze biuro nieruchomości?
Najczęściej przy wyborze biura nieruchomości decydujemy się na te długo istniejące na rynku, z renomą, niestety często okazuje się to nietrafionym wyborem. Dlaczego może okazać się to błędnym wyborem? Faktycznie usługę poszukiwania nieruchomości, sprzedaży wynajmu, zamiany nie świadczy dla nas biuro nieruchomości, a osoba tam zatrudniona „pośrednik”. Oczywiście każde biuro nieruchomości powinno dbać o standard obsługi i jakość. Biorąc pod uwagę, że jednak usługę świadczą ludzie pracujący w biurze nieruchomości będziemy poszukiwać osoby, która nam najbardziej odpowiada. Posiada cechy, które będą przekładały się na skuteczność realizacji naszego zlecenia.
Komu zaufać, kiedy mamy tak duży wybór?
Bardzo często decydując się na sprzedaż swojej nieruchomości, nie zastanawiamy się komu powierzymy swój majątek. Jest to osoba całkowicie przypadkowa, a my nieświadomi tematu sprzedaży lekceważymy ważne cechy dobrego pośrednika. Co zrobić, aby poznać tego właściwego? W sumie to bardzo nie wiele. Wystarczy umówić się na niezobowiązujące spotkanie, porozmawiać, czy nawet napić się kawy. Nazwijmy to rozmową o pracę, spokojnie możemy tak to nazwać, bo w końcu to my płacimy mu wynagrodzenie, za stworzenie oferty, opiekę nad naszą nieruchomością i będzie nas pilotażową przez cały proces kupna czy sprzedaży. Na co zwrócić uwagę przy rozmowie.
- komunikatywność (od pierwszej rozmowy, będzie nam się z nią dobrze rozmawiało. Będzie słuchała co mamy do powiedzenia, jakie mamy potrzeby)
- energiczność (osoby energiczne są bardziej skuteczne i mniej czasu potrzebują na realizację celi),
- kompetencje (osoby kompetentne konstruują tak pytania, aby jak najwięcej istotnych rzeczy i informacji uzyskać od nas, są rzeczowe)
- skuteczność (na pewno jeżeli odnosi sukcesy to nas o tym poinformuje, każdy lubi się chwalić sukcesami. Na jej temat znajdziemy pozytywne informacje, będzie polecana).
O co warto pytać?
Największym zainteresowaniem cieszy się pytanie ile? Ile zapłacę prowizji? Czemu tak drogo? Ale czy na pewno jest to, aż tak ważne? Może zamiast na początek zapytać o rzeczy, które są na prawdę ważne. Ważne jest dla nas, aby cena jaka mamy ponieść w związku z współpracą kupna – sprzedaży, była korzystna dla nas, ale również adekwatna do włożonej pracy. Może lepiej zamiast pytać ile? Pytajmy co wchodzi w skład ceny, którą musimy zapłacić. Jak będzie wyglądał proces? Jaki zakres obowiązków leży po stronie pośrednika. Wtedy moglibyśmy się zastanawiać, nad tym, czy kwota, którą zapłacimy będzie adekwatna za wykonana usługę.
Kupno – sprzedaż – samodzielnie czy z pośrednikiem
Podsumowując,
Korzystając ze sprawdzonego biura nieruchomości, mamy pewność, że nasze mieszkanie, czy dom jest w dobrych rękach. Pośrednik zadba o wszystkie formalności związane z kupnem, sprzedażą czy wynajmem nieruchomości. Sami wtedy możemy skupić się na własnych codziennych rzeczach. Nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z wystawianiem, odnawianiem ogłoszeń. Otrzymujemy profesjonalny pakiet zdjęć czy tez wirtualnych spacerów, gdzie sami nie jesteśmy wstanie tego zrobić, albo poniesiemy wysokie koszty za taką usługę. Nasza nieruchomość zostanie przygotowana do sprzedaży, a wszelkie niejasności w dokumentach zostaną wyjaśnione w odpowiednim czasie.
Dlatego właśnie zdecydowanie lepiej powierzyć los swojego majątku w ręce profesjonalistów. Oszczędzimy sobie przy tym sporo czasu i zbędnych wydatków. Bardzo często, również uzyskamy pomoc przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego.