Przedawnienie długów – jak to wygląda
Przedawnienie długów – czy jest to wyjście z sytuacji? Czy rzeczywiście przyczynia się do wyjścia z długów?
Kiedy dochodzi do przedawnienia długu? Jest to najczęściej zadawane pytanie ze strony osób, które są bardzo mocno zadłużone. Takie osoby nie bardzo już wiedzą co w swojej obecnej instytucji mają zrobić.Pojawia się myśl, że przedawnienie długów, pozwoli im na powrót do starczego życia.Tego sprzed prze kredytowania. Dług się przedawni, a oni pozbędą się przytłaczających zobowiązań. Niestety sytuacja wcale nie jest taka prosta, jakby się oczekiwało. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do tego, kiedy dojdzie do przedawnienia długu. Zależne jest to od tego jaki jest to rodzaj zadłużenia. W takim razie jak długo trzeba czekać, aż dług się przedawni? Co musi się wydarzyć, aby doszło do przedawnienia? W jakim czasie istnieje możliwość na odzyskanie długu? na te i wiele innych pytań, odpowiadamy.
Co to właściwie znaczy, że dług się przedawnił?
Na początek dowiedzmy sobie co to właściwie jest przedawnienie długu. Niestety ale bardzo często dochodzi do błędne wyobrażenie co do tego sformułowania. Przedawnieniem długu na pewno nie jest fakt, że on anuluje się i po prostu go już nie będzie. Po przedawnieniu długu nasze zadłużenie dalej będzie istniało, ale wierzyciel nie ma możliwości egzekwowania spłaty. W tym momencie dochodzi do obrony praw konsumenta, ponieważ wierzyciel z czasem przestaje wnosić o spłatę zadłużenia. I w takim momencie dochodzi do przedawnienia. Wtedy mogłoby dochodzić do sytuacji, gdy ktoś przez 15 lat nie upomina się o swoje środki. Ale nagle zdecydował, że jednak chce odzyskać swoje pieniądze i to jeszcze z odsetkami za zwłokę. Jeżeli doszło do przedawnienia, czyli minął czas na dochodzenie prawne egzekwowania długu.
Od lipca 2018 została wprowadzona zasada, według której po wniesieniu do sądu sprawy o egzekucję długu sąd sam sprawdza, czy dług nie jest przedawniony. Niestety przed wprowadzeniem zmian przedawnienia (i udowodnienia) przedawnienia leżało po stronie dłużnika. Dochodziło wtedy do sytuacji, kiedy konsumenci spłacali długi, które już były przedawnione. Zdarzało się tak, ponieważ dłużnik nie wiedział czy dług jest przedawniony. Bywają jednak sytuacje, kiedy to sąd może ma możliwość nakazania spłacenia długu, pomimo, że miął już czas na egzekwowanie długu. Są to wyjątkowe sytuacje, do których dochodzi bardzo rzadko, sądy bardzo niechętnie korzystają z takiej możliwości.
Jak długo trwa przedawnienie długu?
Osoby zadłużone jak i wierzyciele interesują się, co musi się wydarzyć, żeby zaprzestać działaniom przedawnienia długu. W jakim momencie ponownie złożyć wniosek o zwrot długu, aby przedawnienie zaczęło się liczyć od początku. Proces przedawnienia, nie polega, na tym, że po np. 10 latach od zaciągnięcia długu automatycznie on się przedawni, w momencie kiedy przestaliśmy go spłacać. Każde ponowne wezwanie do zapłaty, bądź jakiekolwiek próby kontaktu ze strony wierzyciela, resetują okres do ustanowienia przedawnienia. Błędnym myśleniem ze strony dłużnika będzie, że gdy nie będziemy odbierać listów, telefonów oraz unikać kontaktu z wierzycielem rozwiąże to nasz problem. Jaki proces kryje się za przedawnieniem długu?
- rozpoczęcie mediacji przez wierzyciela.
- uznanie roszczenia i rozpoczęcie jego spłaty przez dłużnika.
- jakakolwiek czynność wykonana w danej sprawie przez sąd.
W praktyce w większości przypadków okaże się więc, że przedawnienie długów zdarza się rzadko.
Czas w którym dług się przedawnia?
Przedawnienie długów, a czas. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć bardziej szczegółowo i rozbudowanie. Prawo w tym zakresie jest bardzo obszerne i w zależności od rodzaju zadłużenia. Reguluje to kodeks cywilny.
- dla roszczeń z tytułu umowy przewozu – 1 rok
- Roszczenie związane z Pocztą Polską (m.in. z tytułu zaginionej przesyłki) 1 rok
Dla osób, które lubią jeździć „na gapę” mogłyby się cieszyć, że po roku ich mandat został anulowany. Niestety bardzo często nie dojedzie do takiej sytuacji. Ponieważ przewoźnik sprzeda swój dług i firma egzekucyjna nie dopuści do przedawnienia zadłużenia.
Roszczenia 2 letnie
- Roszczenia za usługi telekomunikacyjne (np. opłata za Internet) 2 lata
- Debet na koncie bankowym 2 lata
- Roszczenia z tytułu umowy o dzieło 2 lata
- Roszczenia z tytułu umowy sprzedaży 2 lata
- Żądania z tytułu nieopłaconej faktury 2 lata
- Roszczenia z tytułu dokonanej dostawy 2 lata
Poniżej przedstawiamy, informacje, które obrazują nam zakres przedawnień po 3 latach. Na pewno będzie skierowany to artykuł do osób, które są dłużnikami bankowymi. (Jedyny limit w koncie przedawni się zadłużeni po 2 latach). Największy zakres czasu przedawnienia ma wierzytelność z przeterminowanie powyżej lat 3.
Roszczenia 3 letnie
- Mandat wystawiony przez policję 3 lata
- Roszczenia z tytułu umowy o pracę 3 lata
- Roszczenia z tytułu umowy ubezpieczeniowej (np. nieopłacona składka) 3 lata
- Niespłacona karta kredytowa 3 lata
- Roszczenia z tytułu czynszu 3 lata
- Żądania z tytułu pożyczki 3 lata
- Roszczenia z tytułu kredytu 3 lata
- Roszczenia z tytułu działalności 3 lata
Można zauważyć zależność, że w przypadku mandatu komunikacyjnego przedawnienie będzie trwało rok. Gdy już przypadku mandatu, za wykroczenia drogowe wynosi 3 lata. Są też rożne rodzaje długów, te są objęte zazwyczaj najdłuższym czasem przedawnienia czyli minimum 6 lat. Są to długi, które najciężej wyegzekwować.
dłuższe okresy roszczeń
- Dług spadkowy 6 lat
- Roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu 6 lat
W tym momencie warto przemyśleć sprawę długu spadkowego, gdyż większości z nas może od dotyczyć. W październiku 2015 roku w życie weszły przepisy, które mogą mieć dla nas bardzo duże znaczenie. Przed tym terminem każdy miał 6 miesięcy po śmierci osoby, po której coś odziedziczył, aby się do tego spadku odnieść (odrzucić go, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza). Jeśli tego nie zrobił, automatycznie dziedziczył majątek raz z wszelkimi obciążającymi go długami. Nawet jeśli przekraczały one wartość otrzymanych dóbr. Z tego powodu wiele leniwych, nieuważnych czy zapominalskich osób skończyło z ogromnymi długami po krewnych, których ledwie znali.
Ocenie nieustosunkowanie się do dziedziczonego majątku równa się przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że jesteśmy odpowiedzialni za obciążające go długi, ale tylko w wysokości nieprzekraczającej odziedziczonego majątku. Jeśli więc nie otrzymaliśmy nic, to nic też nie będziemy nikomu winni. Jest to rozwiązanie, które w dużej mierze chroni interesy spadkobiercy. Wyjątkowe są pod względem terminu przedawnienia podatki. Jeśli więc pytamy, kiedy przedawnia się dług podatkowy, to odpowiedź może być wieloraka.
Jak poprawnie liczyć bieg przedawnienia?
Na początku przedawnienia, bieg zaczyna być liczony od końca roku kalendarzowego, momentu kiedy pojawił się obowiązek zapłaty. Długi podatkowe mają bardzo rożny czas przeterminowania ze względu na rodzaj podatku, który ma zostać umorzony.
Po pierwsze, bieg przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym pojawił się obowiązek jego zapłaty. Jeśli zaś chodzi o to, kiedy dług ulega przedawnieniu, to wszystko zależy od tego, o jakim rodzaju podatku mowa. Podatek, który musimy zapłacić z powodu dostarczenia nam indywidualnej decyzji o nim przez Urząd Skarbowy, przedawnia się po upływie 3 lat. Mowa tu na przykład o podatku od nieruchomości. Jeśli zaś chodzi o podatki, które z tytułu prawa musimy odprowadzać bez otrzymania indywidualnej decyzji (czyli na przykład podatek dochodowy czy podatek VAT), to przedawniają się one po 5 latach. Zdecydowanie warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ może zdarzyć się nam zapomnieć o jakimś podatku, a Urząd Skarbowy może się zwrócić do nas po jego zwrot dopiero po kilku latach.
Na pewno po to zapytanie sięgną osoby, które rozmyślają nad skorzystaniem z opcji przedawnienia długu. Wszystkie daty przedawnienia (oprócz podatkowych te liczymy od końca roku) liczy się od momentu kiedy powinno dojść do całkowitego spłacenia długu. Jeśli firma windykacyjna będzie wysyłała nam ponaglenia, bieg będzie przerywany. Czyli zaczynamy liczyć od początku od momentu kiedy doszło do przerwania biegu przedawnienia. Przedawnienie dopiero będzie skuteczne na koniec roku kalendarzowego. Kiedy doszło do skutecznego przedawnienia długów. Czyli jeżeli doszło do przedawnienia w marcu to na uprawomocnienie czekamy aż do grudnia.
Ratunek dla osób zadłużonych – Przedawnienie długów. Fakty i mity.
Najczęściej osoby bardzo mocno zadłużone liczą na przedawnienie długów i szczegółowo dokonują obliczeń. Jednak problem zaczyna się pojawiać w momencie przerwania biegu np. przez mediację. Wtedy nie pozostawiamy naszego życia na przykładkom losowym. Ponieważ problem sam się nie rozwiąże. czasami lepiej zmniejszyć swoje zadłużenie poprzez częściową spłatę.
Chociaż zdarzają się przypadki kiedy dochodzi do automatycznego przedawnienia długu. Dzieje się tak najczęściej przy długach spadkowych. Sądy oczywiście i tak zweryfikują, czy oby na pewno doszło do przedawnienia długu. Na pewno będzie dla nas to ważne w momencie, kiedy będziemy czeli na przedawnienie długu w banku.