Refinansowanie kredytu co to dokładnie oznacza?
Refinansowanie kredytu możemy dokonać zarówno kredytu hipotecznego jak i pożyczki hipotecznej oraz kredytów gotówkowych. Zakres takiej usługi polega na pokryciu w całości starego zobowiązania, środkami z nowego kredytu. Środki rozliczane są pomiędzy bankami bez przelewania środków klientowi na konto. Refinansowanie możemy porównać do konsolidacji. Lecz w odróżnieniu od konsolidacji, refinansowanie dotyczy tylko jednego produkty i jest na określony cel, tu również jest możliwość uzyskania dodatkowej gotówki. Dzięki przeniesieniu kredytu kredytobiorca może uzyskać obniżoną marżę. Dzięki refinansowaniu zyskujemy oszczędność środków, a przy konsolidacji wydłużenie okresu i wygodę spłaty.
Refinansowanie kredytu jednak może okazać się nieopłacalne, jeśli opłaty dodatkowe będą zbyt wysokie. Należy zwrócić tutaj uwagę m.in. na:
- prowizję za udzielenie kredytu refinansowego,
- opłatę za wcześniejsza spłatę zobowiązania,
- opłaty związane z ewentualnym ustanawianiem wymaganych zabezpieczeń spłaty nowego kredytu.
Zarówno przy konsolidacji jak i przy refinansowanie kredytu bank będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową. Dlatego warto zadbać, aby w miarę naszych możliwości spłacić oraz zamknąć wszelkie małe kredyty czy tez karty kredytowe, które będą miały wpływ na naszą zdolność kredytową. Warto pobrać raport z BIK, aby dowiedzieć się czy przypadkiem nie staliśmy się ofiarą oszustów i nikt nie wziął na kredytu.
Konsolidacja a niski dochód
Co miesiąc zmagasz się ze spłatą kilku rat kredytowych, ich łączna wartość niestety zaczyna przekraczać Twoje możliwości. Dzięki konsolidacji, możesz zyskać nawet do 40% niższą ratę z tytułu obecnie spłacanych kredytów, pożyczek czy też chwilówek. Mając niski dochód warto pomyśleć nad tego typu rozwiązaniem. Gdzie uzyskamy kredyt, gdy nasze zarobki, bądź świadczenie z ZUS jest niskie? Podpowiadamy.
Kiedy mam niski dochód czy mogę ubiegać się o konsolidację?
Konsolidacja to dalej kredyt, tylko pozwalana nam na spłatę wszystkich zobowiązań i połącznie ich w całość. Najczęściej finansowane są w bank, bądź w ostateczności w parabankach tzw. Instytucjach pozabankowych. Żeby dostać kredyt konsolidacyjny trzeba spełnić warunki postawione przez bank. Kluczowym kryterium, któremu będziemy podlegać jest kryterium dochodowe. Chociaż bank oprócz dochodów będzie również badał naszą zdolność kredytową, do wyliczenia którego właśnie potrzebny jest przychód.
Wobec tego uzyskując minimalnych dochód w dalszym ciągu masz możliwość uzyskania konsolidacji. To właśnie dzięki wydłużeniu okresu kredytowania nasza rata spadnie, a my odzyskamy swoją zdolność. Jak to możliwe? Odpowiadamy:
- zamiast wielu rat będziesz spłacać jedną – a już samo ujednolicenie prowizji i odsetek może spowodować, że łączna suma będzie korzystniejsza,
- kredyt zostanie rozłożony w czasie – przykładowo, jeśli do tej pory na spłatę rat zostały Ci 2 lata, a kredyt otrzymasz na 10, sama comiesięczna stawka ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu.
- Odzyskasz prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązań – masz możliwość nadpłacenia obecnego kredytu
Konsolidacja z niskim dochodem, co musze zrobić aby uzyskać kredyt?
Każdy przypadek jest inny. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu wystarczy:
- stałe źródło dochodu – dla banku najmniej ryzykowne są świadczenia emerytalno-rentowe, jak również wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony,
- dobra historia kredytowa – a więc regularne wywiązywanie się ze spłaty wszystkich zobowiązań. Jeśli opóźnienia wynosiły nie dłużej niż ok. 30 dni, Twoje szanse na przeprowadzenie konsolidacji rosną.
Korzystaj z pomocy przy wnioskowaniu o konsolidację
Każdy bank ma swoje procedury, którymi się kieruje i każdy z nich stawia swoje wymagania co do kryteriów kredytowania. Dlatego jeżeli nasz dochód jest niewielki to warto skorzystać z pomocy ekspertów.
Doświadczeni doradcy kredytowi:
- przeanalizują Twoją sytuację kredytową i pomogą Ci skompletować niezbędną dokumentację,
- wyszukają i przedstawią Ci oferty kredytowe różnych banków i instytucji finansowych, w których masz szansę uzyskać konsolidację,
- pomogą również w „trudnych” sytuacjach – a więc np. wówczas, kiedy Twoja historia w BIK jest ciężka, aby skutecznie podjąć samodzielnie współpracę z bankiem.
Kolejną deską ratunku jaką możemy się wspomóc jest kredyt oddłużeniowy. Głównym zadaniem kredytu oddłużeniowego jest pomoc osobą, które nie są wstanie spłacać swoich zobowiązań.