Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?
Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej kupowanymi nieruchomościami w branży nieruchomości. Dlatego chcemy podpowiedzieć na co uważać przy zakupie takiego mieszkania, jaka czeka nas procedura zakupu i jakie koszty są z tym związane?
To co przyczynia się do wyboru zakupu nieruchomości z rynku wtórego zdecydowanie ma wpływ lokalizacja. To właśnie te dawno wybudowane domy, czy mieszkania są położone tam gdzie nie buduje się nowych mieszkań. Dlatego ich dostępność jest zdecydowanie prostsza i łatwiejsza. Nie musimy czekać, aż deweloper zakończy budowę. Bardzo często są to mieszkania wyremontowane, bardzo często nawet umeblowane i gotowe do zamieszkania. Rynek wtórny daje też większe możliwości negocjacji cen. Często decydując się ma zakup mieszkania z drugiej ręki, musimy to dobrze rozważyć, by dokonać właściwego wyboru i uniknąć kłopotów.
Czym sugerować się decydując się na zakup mieszkania? – Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
Pierwszorzędną sprawą zdecydowanie będzie cena nieruchomości. To właśnie dla tego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy nas na nie stać przede wszystkim. I czy lokalizacja w której się znajduje odpowiada nam.
Jeżeli nie posiadamy środków na sfinansowanie zakupu nieruchomości, na pewno musimy zadbać o zbadanie naszej zdolności kredytowej. Ułatwi nam to zdecydowanie zakres poszukiwań i nie będziemy mierzyć w nieruchomości niedostępne dla nas cenowo. Powinniśmy skupić swoją uwagę na koszty dodatkowe, te mogą być zdecydowanie większe niż przy mieszkaniu od dewelopera.
Zastanówmy się, w jakiego typu budownictwa chcemy mieszkać. Na rynku wtórnym najczęściej dostępne są kamienice (przedwojenne lub powojenne), bloki mieszkalne budowane w starszych technologiach (z wielkiej płyty), czy też nowsze, kilku- bądź kilkunastoletnie. Kolejne ważne elementy to lokalizacja oraz opłaty za eksploatację.
Porównajmy typy budownictwa
Decydując się na kamienice na pewno możemy liczyć na dobre lokalizacje. To właśnie kamienice najczęściej mieszczą się w ścisłym centrum miejscowości. Gdzie dostępne są wszystkie atrakcje, sklepy, przedszkola, szkoły. Na pewno o okolicy nie będzie się budowało nic nowego.
Największą zaletą na pewno jest przestrzeń jaka panuje we wnętrzu. Są to wysokie mieszkania z dobrym rozmieszczeniem pomieszczeń. Niestety minusem będzie tu konserwator zabytków, który bardzo często jest opiekunem zabytków. Dlatego właśnie remont może okazać się bardzo kosztowny, ponieważ nie otrzymamy pozwolenia na modyfikację zabytkowych sztukaterii.
Wielka płyta są najczęściej kupowanymi mieszkaniami. Budowane bardzo często w centrum całymi osiedlami. Niestety ich technologia budownictwa zawiera mnóstwo mankamentów. Ponieważ w latach 70 od których zaczęto budować mieszania z wielkich płyt gdzie technologia nie była, aż tak rozwinięta. Dlatego też kuleje tutaj szczelność płyt czy tez izolacja bloków. Na szczęście obecne spółdzielnie naprawiają błędy technologiczne uszczelniając niedociągnięcia tamtejszego budownictwa. Na pewno największą zaletą tego rodzaju budownictwa jest dobrze zagospodarowany teren dookoła. Są to często niedrogie mieszkania, bardzo często kupowane pod wynajem.
Obecnie w sprzedaży pojawiają się nowe technologie, które na celu miały uszczelnić niedociągnięcia budownictwa wielkich płyt. Co mogą nam zaoferować? Na pewno lepsze technologie izolacyjne czy lepsze wyciszenie. Największym z plusów to to, że możemy kupić całkiem nowe mieszkanie, niestety lokalizacja będzie już odległa od centrum.
Ulokowanie naszego mieszkania – czyli – Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
Lokalizacja to nie tylko dzielnica w której położona będzie nieruchomość.Dlaczego o tym wypominamy? Ponieważ lokalizacja oprócz dobrej dzielnicy powinna uwzględnić piętro na którym znajduje się nasz lokal. Na pewno z wózkiem albo na starość nie chcielibyśmy się wdrapywać na 5 piętro. Dlatego też warto przy wyższych kondygnacjach rozważyć kupno mieszkania w bloku z windą. Widok z okna jest również kluczowym elementem, przecież nie każdego będzie fascynował widok na obwodnicę, albo na las. Tu powinniśmy się kierować swoimi preferencjami nie zważając na na sugestie innych. W końcu to my będziemy tam mieszkać. Z kolei mieszkania, które położone są na parterze często posiadają ogródek. Tu niestety możemy narazić się na włamania. Poprzez łatwy dostęp do nieruchomości.
Pytania jakie powinniśmy sobie zadać przy kupnie mieszkania z rynku wtórego:
Czynszowe czy bezczynszowe? – jest to kluczowe pytanie. Ponieważ będzie decydowało o tym jakie koszty poniesiemy w bieżącym mieszkaniem. Koszty o których mówimy są związane z bezpośrednim użytkowaniem tj. czy woda jest wliczona w czynsz, śmieci, fundusz remontowy. Może się okazać, że sami będziemy musieli ponieść koszty naprawy czy remontu budynku.
Dlaczego właściciel pozbywa się mieszkania? – tu możemy doszukiwać się drugiego dna np. wady konstrukcyjne albo duże koszty remontu. A może porostu, ktoś chce zmienić lokalizację.
Stan prawny – właściciel mieszkania ma do niego pełne prawa, czy osoby trzecie nie mają praw do lokalu.
Obciążenia – Obciążenia hipoteczne, hipotek przymusowych (powstałych na podstawie orzeczenia sądu) ani postępowań komorniczych.
Zadatek czy zaliczka? – to już wyjaśnialiśmy osobnym artukule
Co dokładnie kupujemy? – W umowie kupna-sprzedaży napiszmy co kupujemy oprócz samego mieszkania – np. piwnica, miejsce parkingowe, AGD itp. Pozwoli nam uniknąć to niemiłego rozczarowania, gdzie mieliśmy kupić